Evropski inštitutInštitut za evropske študije
O inštitutuProjektiSeminarji, konference in predavanjaPartnerji inštitutaDelovna praksa inštituta
Konferenca
  DAN SLOVENSKEGA GOSPODARSTVA  
     
Maribor, 04. julija (STA) - Pred vstopom v Evropsko unijo mora Slovenija doseči cenovno in finančno stabilnost, je danes na novinarski konferenci, ki so jo pripravili v okviru konference imenovane Dan slovenskega gospodarstva, dejal direktor Zdravstvene zavarovalnice Vzajemna France Arhar. Na celodnevni konferenci, ki sta jo organizirali območna gospodarska zbornica in Evropska hiša v Mariboru, približno 60 gospodarstvenikov razpravlja o položaju slovenskega gospodarstva in zaposlenih ter oblikah državnih pomoči ob vstopu v EU.
Arhar je opozoril, da je pred vstopom Slovenije v EU nujno odpraviti tudi neskladja med cenami pri nas in v EU, zlasti pri električni energiji in bencinu ter drugih energentih. Če se Slovenija za vstop v EU ne bo temeljito pripravila, se lahko po njegovih besedah zmanjša konkurenčnost zlasti našega izvoznega gospodarstva. V prizadevanjih za cenovno in finančno stabilnost pa bi po Arharjevih besedah morala za vzor poskrbeti država, ki je prvi igralec na trgu. Kakor je dejal Arhar, trajne stabilnosti v državi ni mogoče doseči brez sklenitve socialnega pakta.

Svetovalec ministra za evropske zadeve Mojmir Mrak je opozoril, da pogajanja o širitvi EU nekoliko zaostajajo za terminskim planom iz Nice, vendar naj bi se do decembrskega vrha na Danskem končala. Opozoril je tudi, da bi bilo do vstopa v EU v Sloveniji nujno zmanjšati inflacijo, saj bo po vstopu tudi tečajna politika pri nas postala stvar dogovarjanja v EU.
Lea Jagodic Lakočevič z ministrstva za finance je opozorila, da je sistem državnih pomoči gospodarstvu vsebinsko že usklajen s prakso v EU, zato na tem področju po vstopu Slovenije v EU ne bo večjih sprememb. Upoštevati pa velja, da bodo po vstopu Slovenije postopki za dodeljevanje pomoči mnogo bolj dolgotrajni, zato jih bo treba načrtovati za dalj časa vnaprej.
Po besedah Igorja Strmšnika z ministrstva za gospodarstvo ima to ministrstvo že zgrajen koncept, kako spodbujati konkurenčno sposobnost gospodarstva ob vstopanju Slovenije v EU. Po njegovih besedah bo veljala največja pozornost malim in srednjim podjetjem, ki se bodo morala povezati v grozde, pa tudi regijam, ki zaostajajo v razvoju.

Staša Baloh Plahutnik z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve je poudarila, da bo po vstopu Slovenije v EU nujno doseči izenačitev socialnih pravic, ministrstvo pa se intenzivno pripravlja tudi na vstop Slovenije na enoten trg dela. V tej zvezi bo treba poskrbeti tudi za medsebojno priznavanje reguliranih poklicev. Slovenija bo po vstopu lahko črpala tudi sredstva iz evropskega socialnega sklada. Med večje probleme, s katerimi se Slovenija srečuje, pa sodi ta, da je med nekaj več kot 100.000 brezposelnimi v državi okoli 50.000 delavcev, ki imajo samo prvo ali drugo stopnjo izobrazbe.
Največ novinarskih vprašanj se je nanašalo na prehodno obdobje, ko bo Slovenija že v EU, njeni državljani pa se v drugih državah članicah še ne bodo mogli zaposliti. V zvezi s tem je Baloh Plahutnikova dejala, da bo ministrstvo poskušalo ta problem omiliti s sklepanjem bilateralnih sporazumov, zlasti s sosednjimi državami. Ob tem je opozorila, da slovenska podjetja in delavci že več let niso izkoristili možnosti zaposlovanja v Nemčiji, ki jih imajo po meddržavnem sporazumu.
 
   
 
Evropa ON - LINE
 
 
 
 
 
 
 
 © 2003 Inštitut za evropske študije - izvedba & M.Ribič